فرش بختیاری گل مینا

دوستان عزیز خیلی از همان طور که می‌دانید فرش بختیاری گل مینا نیز یکی از زیباترین طرح های فرش ایرانی است. که در ایران و جهان شما می‌توانید ببینید. در ادامه شما را با این فرش و تاریخچه این فرش و… آشنا خواهیم نمود. ادامه این مقاله رو همراه ما باشید.

تاریخچه فرش چهارمحال و بختیاری نوع دستباف

تاریخچه فرش دستباف نیز به شهر چهارمحال و بختیاری نیز برمیگردد. قوم چهارمحال مانند عشایر نیز از مردمان با؛ اصالت ایران نیز محسوب شده و غیرت بی نظیر این قوم زبانزده خاص و عام است. ولی فرش چهارمحال و بختیاری فقط به دست مردمان چهارمحال و بختیاری نیز نبوده و؛ روستاییان و شهرنشینان نیز هم از این نعمت بی بهره نیز نیستند.

هنر مردم استان چهارمحال و بختیاری به صنایع دستی معروف این استان است. به گونه ایی که؛ با گوشت و پوست خون آنها نیز آمیخته شده است. و البته فرش چهارمحال و بختیاری در بین مابقی صنایع دستی؛ در این منطقه است.فرش بختیاری گل مینا

تاریخ فرش دستباف چهارمحال و بختیاری وهمین طور گل مینا

بافندگان فرش چهارمحال و بختیاری نیز از روشی استفاده میکنند که؛ در کمتر نقطه ایی از ایران این روش مورد استفاده نیز قرار گرفته می‌شود. آنها به صورت معمول از نقشه های از پیش کشیده شده نیز؛ استفاده نمیکنند و در ذهن خود هنگام بافت نیز نقشه ایی را برای، بافت نیز ترسیم می‌‍کنند.

فرش دستباف در انواع و طرح های مختلف نیز؛ در این استان وجود داشته و شهرها و روستاها این استان نیز، از مراکز مهم قالی بافی در این استان است.

مراکز باف فرش دستباف
 • بروجن
 • فریدن
 • سامان
 • بلداجی
 • پیربلوط
 • اشکفتک
 • باباحیدر
 • فرادنیه
 • طایفه اولاد
 • اردل

که در ادامه به مهم ترین آن ها نیز خواهیم پرداخت.

بلداجی

شهری واقع در جنوب استان چهارمحال و بافت فرش هایش به صورت تک پود و درشت است که؛ خیلی محکم و بادوام است.

شهرکرد

شهرکرد نیز در مرکز استان نیز واقع شده و فرش های آن، به صورت روشن و درخشان است. و طرح ها و مدل های آن به صورت شکسته است که؛ این شهر مرکز ساخت فرش های دوپوده است.

فریدن

شهر کوچک در شمال چهارمحال و بختیار که؛ اکثریت این مردمان ارمنی بوده و قالی های بافت آنها نیز همه جا قابل شناخته شدن است. زیرا دارای رنگ ها روشن و شاد مانند سبز و صورتی بوده و دارای جلوه ای ویژه است. وبافت این منطقه درشت است.

چالشتر

دارای محصولات خاص و درجه یک بوده جزو مرکز اصلی فرش دستباف ظریف است و اگر؛ دنبال فرش ارزان قیمت نیز هستید این شهر جای مناسبی نیست. قالی های این شهر اکثرا به طرح های قابی و خشتی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.فرش بختیاری گل مینا

سامان

فرش های این منطقه مانند چالشتر بوده و تفاوت، فرش های سامان با چالشتر در این است که؛ فرش های بافته شده در این منطقه نیز به رنگ های قرمز نزدیک به قهوه ایی بوده و طرح های قاب قابی و نیمه شکسته دارد.

فرش دستباف قدیمی بختیاری

این دست از فرش های جزو فرش های نسبتا گران قیمت بوده و آن هم؛ به دلیل تاریخچه قدیمی این فرش است. که پیشتر به شما نیز توضیح داده ایم. با این حال فرش های قدیمی بختیاری نیز طرفداران زیادی نیز دارد.

انواع طرح فرش بخیتاری

طرح های فرش بختیاری نیز دارای؛ رنگ های متنوع و مدل های ویژه ایی نیز هستند. که آنها را به شما نیز معرفی خواهیم نمود. فرش های این منطقه نیز نسبت به بقیه فرش ها نیز، سبک تر بوده و آن هم این 2 دلیل؛ کارکردن تار پنبه ایی و پود پشمی در این دست از فرش ها نیز بوده است.

فرش بهارستان

این فرش ها نیز در آن؛ نقش های لوزی شکل و مربعی به کاربرده شده است. که در آن نیز نقش حیوانات کار شده است. که باعث زیبایی دوچندان این فرش ها نیز شده است.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر باما روی اینجا کلیک نمایید.

انواع فرش دستباف بختیاری مانند گل مینا

همان گونه که در بالاتر به شما اشاره داشتیم انواع فرش چهارمحال و بختیاری دارای؛ 2مدل بختیاری و قشقایی است. که این طرح ها را به صورت موردی به شما معرفی؛ خواهیم نمود.

انواع طرح فرش
 • دوحوض(شکرلو)
 • تک حوض(ترنجی)
 • گل اشرافی(گل مینا)
 • بندی الوان
 • درختی و گلدانی
 • خشتی جانوری خشتی گل وگیاه(خشتی)
 • حقه ایی(سرو و کاج قابی سماوری)
 • گلدانی شرابه(گلدانی خمره ایی گل پتو)
 • لچک و ترنج(ترنجی)

اندازه و ابعاد فرش بخیتاری گل مینا

به صورت معمول نیز اندازه و ابعاد فرش دستباف بختیاری کوچک است. اما خب قالی با سایز بزرگ هم نیز دارند. که بعضی اوقات قالی های مربعی شکل هم به چشم خواهد خورد. بافت کناره های فرش بختیاری نیز طولانی کلگی و پهن بوده است. و بافنده ها نیز بسیار به این دست بافت ها علاقه دارند.فرش بختیاری گل مینا

خصوصیت های بافت فرش

از ویژگی های فوق العاده فرش ابریشم میتوان به تابیدگی، درخشندگی و بافت نرم و مجلل آن نیز اشاره نمود. این فرش در زمان هایی که مورد استفاده قرار میگیرند که؛ بخواهیم از آن به عناوینی مانند فرش های زینتی ویا باطراحی مجلل نیز به کار رود. ابریشم دارای ویژگی های منحصر به فردی از جمله نازکی حتی از موی انسان نازک‌تر، ساختار بلوری که نور محیط را منعکس کرده و همچنین ظاهر براق درخشان نیز است.

گرچه تولید ابریشم نیز از پیله کرم نیز کاری بسی دشوار است اما؛ نتیجه‌ایی خیره کننده همراه خود دارد. این فرش ها نیز در کشورهایی از جمله ایران عزیزمان، چین، ترکیه وهند نیز تولید می‌شوند. فرش های ابریشم نیز دارای ظاهری لوکس و همین طور زیبایی وصف ناپذیری هستند. وهنگامی که روی دیوار و کف به نمایش نیز بگذارید؛ این فرش رخ نمایی خواهد کرد.

سخن آخر

دوستان عزیز شک نکنید که، فرش گل مینا یکی از بهترین و زیباترین فرش ها برای جهاز تازه عروس و دوماد شما نیز می‌تواند همین فرش های گل مینا نیز باشد. شما می‌برای خرید این دست از فرش ها باما در ارتباط باشید.

دوستان عزیز خیلی ممنون که تا انتهای مقاله لطفا نظرها و پیشنهادهای خود را درقسمت کامنت ها باما و بقیه نیز به اشتراک بگذارید.

منبع: صفحات وب

فهرست